Румен Радушев: “Хората са най-ценният капитал за една организация, защото те изграждат и управляват стратегията й за развитие“

FacebookTwitterLinkedInEmail

 
“Независимо каква технология имаш, колко милиони инвестираш или с кого си партнираш, хората са най-ценният капитал за една организация, защото само те могат да изградят, адаптират и управляват стратегията за развитие, която е в основата на успеха“, това заяви Румен Радушев, главен директор “Дигитална трансформация“ и член на УС на Пощенска банка, по време на участието си в престижния финансов Форум “Иновации“. Той се включи в дискусия за предимствата и рисковете, пред които са изправени банките в приложението на AI и разказа как новите технологии трансформират хората и процесите в Пощенска банка. Радушев постави специален фокус върху готовността на организациите да инвестират в човешкия ресурс, защото по думите му “най-важен е естественият интелект и това, което компаниите изграждат като знания, умения и мотивация на екипа, който трябва да управлява всяка нова възможност или риск, за да може технологиите да са максимално полезни за клиентите и служителите“.
 
В подкрепа на тезата си той даде пример с проучвания в световен мащаб, които показват, че около 70 % от AI проектите в организациите се провалят и нямат очаквания ефект, точно заради липсата на необходимия човешки потенциал и интелект в стратегията на съответната компания.
 
Румен Радушев подчерта, че дали технологиите ще бъдат успешно интегрирани зависи от визията на организацията и даде пример с Пощенска банка, където AI се използва на най-различни нива – от създаването на комуникационни формати и маркетингови инструменти за промотиране на продуктите на банката, до управление на риска. Той сподели още, че в банката AI се прилага успешно за подобрение на процесите и всичко, свързано с клиентското преживяване, тъй като фокусът е именно желанието да се предостави най-добрата услуга, а технологията дава много възможности за оптимизиране и надграждане на съществуващите процеси. Според Радушев AI позволява на банките за експериментират, но използването му трябва да е разумно, защото това е бизнес, който е свързан с управление на много рискове.
 
На въпрос, свързан с конкуренцията между традиционните банки и финтех индустрията, Румен Радушев подчерта, че банките инвестират много, адаптират се бързо и се развиват в синхрон с технологиите и цитира проучване, което показва, че най-много ИТ специалисти са заети именно в банковия сектор.
 
“Конкуренцията е единственият носител на прогрес и това ни движи напред. Приветстваме конкуренцията, защото тя може да ускори иновациите, които дават по-висока стойност за клиентите“, коментира още Румен Радушев.