Ползите и предизвикателствата пред България по пътя към приемането на еврото обсъдиха като част от дискусиите на 5-ото издание на Софийския икономически форум Лиляна Павлова, Асен Ягодин и германският посланик в България Ирене Мария Планк.
Още в самото начало на участието си тримата споделиха общо виждане, че ползите от влизането на България в еврозоната ще бъдат не само за страната, но и за целия регион. Пред гостите те се обединиха в разбирането си, че присъединяването на България към еврозоната е въпрос на стратегическо решение, което ще повлияе положително на развитието на България във всички области, така както се случи след присъединяването ни към Европейския съюз на 1 януари 2007 г.
Асен Ягодин, заместник главен изпълнителен директор с ресор “Корпоративно банкиране и капиталови пазари” в Пощенска банка, изтъкна, че банковата система в България е готова за приемането на еврото. Той обърна внимание, че свързаността на лева с еврото във валутен борд на практика означава, че България вече е частично интегрирана в еврозоната, но бидейки извън Еврозоната не се възползва от всички предимства на общата валута.
“С приемането на еврото и присъединяването към най-богатите страни от ЕС ще бъде даден сигнал на инвеститорите, че могат да навлязат повече и по-уверено в България. Това също така ще даде възможност на българските компании и банки да получават по-изгодни условия за финансиране от европейските пазари“, категоричен бе Асен Ягодин.
Той обобщи конкретните ползите от предстоящото приемане на общата европейска валута в няколко направления. “На първо място това е отпадането на таксите за превалутиране и валутните преводи. На второ място, както посочих, това е улеснен достъп на български фирми до европейския пазар. На трето място очакваното присъединяване към Еврозоната ще се отрази положително на кредитирането и капиталовите пазари в България. В момента банките държат 12% от депозитите под формата на минимални задължителни резерви в БНБ, което е над 16 млрд. лева. В Еврозоната минималните резерви са 1%, което ще освободи значителен ресурс, който може да бъде насочен към кредитиране и икономически растеж. Присъединяването към Еврозоната ще засили доверието в българската икономика сред международните партньори“, посочи Асен Ягодин.
Той се обърна към гостите на форума и изрази своята увереност, че страната ще приеме еврото от 1 януари 2026 г. “Пощенска банка е готова със своите вътрешни процедури, времето е достатъчно и ще съумеем да проведем образователни кампании за клиентите и партньорите относно предстоящите промени, свързани с приемането на еврото“, допълни Ягодин.