Петя Димитрова: Икономическият цикъл би се забавил, ако банките бъдат свръхобложени

FacebookTwitterLinkedInEmail

 
“Банките в България са много добре капитализирани. Към септември приходите на държавата са в размер на 2,7 млрд. лв., а разходите са 5,4 млрд. лв.“. Това отбеляза Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка, и председател на УС на Асоциацията на банките в България в тазгодишното издание на бизнес форума “Финанси: Уравнения и решения”.
 
Тя акцентира върху факта, че банките в България са силно регулирани не само от БНБ, но и от Европейската централна банка (ЕЦБ) и плащат три-четири пъти повече данъци от останалите бизнеси в България. “Банките в България са ликвидни и една от малкото системи със стабилно развитие. Нашият сектор е солидна основа за целия икономически цикъл, както и за цялото бизнес развитие. Ние спазваме всички видове регулации, MREL изисквания, които струват много капитал”, заяви Димитрова.
 
“Печалбите на банките се преекспонират и не се разбира, че банките капитализират печалбите си. Икономическият цикъл би се забавил или би се намалил значително в момента, в който банките бъдат притиснати, защото са свръхобложени“, изтъкна пред гостите Петя Димитрова.
 
Тя акцентира, че банките у нас бяха обложени с 15 на сто данък, който влиза в сила от тази година и това е единственият сектор в държавата, който ще плати този данък. “Ние започваме да плащаме повече в държавата. Част сме от Банковия съюз и при влизането ни в Еврозоната всички държави имат резерв от 1%, на който ЕЦБ плаща 3,25%. В България минималните резерви за банките на 12% с 0% лихва. С всички останали разходи, които банките правят и с факта, че са двойно и тройно обложени, означава, че капитализирането, което отговаря на икономическия растеж на държавата, в най-добрия случай ще намалее“, обясни Петя Димитрова.
 
По думите й банките са инвестирали огромни средства и във връзка с очакваното въвеждане на еврото в България. “Въвеждането на еврото ще струва на банките около 500 млн. лв. Общото разбиране беше, че ще бъдем готови на 1 януари 2025 г., като за целта от 3 години текат процеси, тъй като не можем да чакаме дали днес ще влезем, утре няма да влезем. Това няма как да се спре и ние сме направили инвестициите”, посочи Димитрова. Тя допълни, че освен за въвеждането на общата европейска валута, банките инвестират много средства и в дигитализирането на процеси и услуги за потребителите.
 

PB_PD_Bisnes_forum_MC_2611.jpg