Главният изпълнителен директор на Пощенска банка беше един от лекторите по време на Sofia Economic Forum 2022
“Имаме готовност да реагираме във всяка ситуация и да направим средата по-благоприятна за нашите клиенти, независимо от случващото се“, заяви главният изпълнителен директор на Пощенска банка Петя Димитрова по време на участието си в Sofia Economic Forum, където участва в дискусия, в която основният фокус бе поставен върху предизвикателствата пред икономиката в България и световен мащаб. Димитрова анализира ситуацията и посочи, че “инфлацията носи най-големият риск за икономиката в момента и като резултат се наблюдават конкретни действия от страна на централните банки, които се връщат към основните си цели, а именно запазването на ценовата стабилност. “След години на експанзионистична парична политика и ниски лихви, много от централните банки предприеха увеличение на основния лихвен процент – някои по-смело, а други по-колебливо, но това е мярка, чийто ефект ще очакваме през следващите години“, коментира Димитрова и добави, че сме свидетели на решения за увеличаване на антицикличните буфери, което е знак за желанието да се премине към едно по-разумно и консервативно кредитиране, което ще бъде от полза за фирмите и хората, тъй като ще им осигури един по-плавен преход.
Петя Димитрова подчерта, че се надява благодарение на всички мерки, които се взимат от правителствата да бъде намален негативният ефект от очакваната рецесия и очерта основните предизвикателства, които очаква да повлияят на икономиката през следващите години.
В изказването си пред форума генералният директор на Пощенска банка посочи, че тенденцията за деглобализация, която наблюдаваме напоследък, е сред основните фактори, които ще играят роля за развитието на икономическите процеси. “Ускоряване на банковите иновации и трансформации с фокус върху ESG инициативата и зелената сделка ще бъдат сред основните предизвикателства, които ще окажат влияние върху световната икономика през следващите няколко години“, прогнозира Петя Димитрова и посочи още, че ускорената дигитализация, на която станахме свидетели в последните години, изисква сериозни инвестиции в технологична инфраструктура, които могат да се реализират единствено от най-големите участници на пазара.
Тя обърна специално внимание на възможностите, които предоставя пред България Планът за възстановяване и устойчивост, който ще осигури на страната ни безвъзмездно финансиране в размер на над 6 млрд. евро. По думите й голямото предизвикателство ще бъде свързано с правилното разпределение на тези средства, така че да бъде постигнат търсения ефект на ускорено възстановяване на българската икономика с фокус към едно по-зелено и чисто бъдеще.