Димитър Шумаров: “За България еврозоната означава стабилност и сигурност”

FacebookTwitterLinkedInEmail

 
Ползите и предимствата от приемането на страната ни в еврозоната дискутираха студентите от УНСС със своите гост-лекторите, които се включиха в 10-ата Годишна парична и икономическа конференция “Цифровата трансформация и икономическото възстановяване в периода след кризата“. Заместник главният изпълнителен директор на Пощенска банка Димитър Шумаров запозна аудиторията с основните факти, свързани с приемането на страната ни в еврозоната, като обясни, че единствената пречка в момента за България остава инфлацията. Той беше категоричен, че до края на годината или в началото на следващата страната ни ще покрие и този критерий, което ще отвори окончателно пътя й към еврозоната.
 
Шумаров сподели, че приветства решението на финансовото министерство да поиска извънреден конвергентен доклад, който да отрази напредъка на България и да й даде шанс да получи по-ранна дата за приемането на еврото. “За България еврозоната означава стабилност и сигурност“, подчерта Шумаров и даде много примери от близкото минало, свързани с икономическите кризи, които е преживяла страната ни, като обясни на студентите, че те могат да бъдат предотвратени когато България е част от по-голяма и стабилна икономика. По думите му влизането в еврозоната е ключово, защото ще ни позволи да си подредим приоритетите и да развием икономическите си възможности в степента, която имаме като интелектуален, индустриален и финансов потенциал. “Аз вярвам, че веднага след влизането ни в еврозоната всеки от нас ще започне да усеща положителните ефекти от приемането на еврото във всеки следващ ден от живота си, защото еврозоната ни гарантира стабилност и предвидимост“, коментира Шумаров.
 
Лекцията на Димитър Шумаров предизвика огромен интерес сред студентите и те се включиха с много въпроси, които адресират ползите от приемането ни в еврозоната. Младежите поискаха да знаят доколко притеснителна е стагнацията на европейската икономика. В отговор Шумаров обясни, че това е част от нормалния цикъл на една икономика и това са процеси, които се повтарят непрекъснато в годините, като изрази увереност, че след кризата можем да очакваме влизане във фазата на растежа.
 
На въпроса дали се притеснява, че с приемането на еврото и замяната на българския лев ще загубим нашата идентичност, Шумаров отговори категорично, че не се страхува от това. “Нашата идентичност не е в банкнотите, които ползваме. За мен много по-важно е ние да запазим нашата гордост като нация, да знаем откъде идваме и какво сме дали на света“, коментира той и обърна внимание на факта, че върху новите европейски банкноти думата „евро“ е изписана на кирилица, което е признание за България и демонстрира нейната значимост в съюза. По думите му това е начин да пренесем нашата идентичност върху по-голяма общност и да заявим своята специална роля и статут.
 
Като продължение на разговора за идентичността той обясни на студентите подробно какъв е механизмът на работа в еврозоната и ги увери, че след приемането на еврото гласът на България ще има много по-голяма тежест при взимането на решения от ЕЦБ, отколкото в ситуация на действащ валутен борд, в каквато се намираме в момента.
 
По време на лекцията си Димитър Шумаров насърчи студентите да търсят истината, като проверяват фактите и се интересуват от различни аргументи, за да формират собствено мнение, защото това е единственият начин да имат обективна представа за действителността, което ще им помогне да взимат правилни решения.
 
В заключение той препоръча на младите хора в аудиторията да пътуват, да видят как живеят хората в различните държави и да изберат какъв искат да бъде техният живот.