1.06.2017 година
До края на тази година вероятно ще се обърне лихвената тенденция, инфлацията стимулира този процес. Това каза Асен Ягодин, член на УС и изпълнителен директор на Пощенска банка, по време на панел “Банки и небанкови финансови институции“ във втория ден от икономическия форум Шумът на парите, организиран от Profit.bg. “Банките трябва да подготвят клиентите си, че не е добре бизнес моделът им да е изграден на ниски лихви. Те трябва да очакват по-високи лихви, особено когато говорим за кредити, достигащи до десет години. Много е вероятно в края на този период лихвите по обслужване на кредитите да са по-високи“, смята Ягодин.
Той обаче подчерта, че не очаква драстичен ръст, а съвсем плавно покачване, което няма да попречи на един коректен клиент да обслужва кредитите си. “Има едни пет милиарда лева горещи пари, които стоят неизползвани в БНБ, и дори банките биват наказвани, че държат парите си там с негативна лихва. Докато този ресурс не се изконсумира, банките ще бъдат в силна конкуренция за привличане на клиенти и това ще задържа лихвите“, смята Ягодин.
Той посъветва хората, които искат да задоволят нуждите си от собствено жилище, да го направят. Според него лихвените проценти са огромно предизвикателство, но и възможност за много икономически субекти да получат своя шанс за създаване или разширяване на производството, а следователно и за откриване на нови работни места, водещи до по-големи доходи за населението, повече възможности за вземане на кредити, а оттам и по-голям растеж. Ягодин припомни, че миналата година двигател на растежа беше именно вътрешното потребление, през първото тримесечие на тази година тенденцията се запазва. “Това е добре, защото означава, че хората вярват на икономическата среда и инвестират или потребяват повече и съответно имат нужда от допълнително кредитиране“, посочи Ягодин.