“Банките играем ключова роля в процеса като целенасочено изграждаме портфейл от кредити, с които финансираме устойчиви бизнеси и инвестиции. В това отношение Пощенска банка има дълга история на успешни партньорства по различни „зелени“ програми в продължение на почти 25 години. Към днешна дата имаме портфейл от над 100 млн. евро “зелени“ кредити (повечето от тях за производство на електроенергия от възобновяеми източници), като в момента работим по още 100 млн. евро, които предстои да бъдат усвоени в следващите 2-3 месеца“. С тези думи Анита Янкова, директор “Стратегия Корпоративен бизнес, Европейски програми и оперативно обслужване“ в Пощенска банка започна своето участие на ESG Insights on Social Value and Circular Economy in Bulgaria, организирано от SeeNext.
По време на разговора тя посочи, че “докато при големите компании процесите по преустройство към по-устойчив бизнес модел са вече стартирали и канализирани, изградени са вътрешни механизми, благодарение на които промяната е залегнала в тяхната мисия и визия, то при малкия и дори среден бизнес все още има необходимост от повече информация относно ползите в дългосрочен план, какви нови технологии съществуват и съответно какви са възможностите за финансирането им“, поясни Янкова.
Според нея, “зелените“ инвестиции носят и сериозни начални капиталови разходи, които в кратко- и средносрочен план, трудно се покриват, макар и възвращаемостта в дългосрочен да е добра. „Именно за този тип компании, ние банките сме полезни с опита си и наличието на различни международни партньорства, благодарение на които можем да ги финансираме при по-добри условия“, отбеляза Анита Янкова.
Пред гостите на събитието тя изтъкна, че от съществено значение е реалният пример за начина, по който големите компании градят своя бизнес и корпоративна структура.
Попитана от модератора на събитието, от какви възможности могат да се възползват компаниите, за да успеят да разгърнат дългосрочни, устойчиви бизнес стратегии, Анита Янкова обясни, че Пощенска банка има сериозна история по целенасочено финансиране на зелени инвестиции още от 2005-2006 г. “В годините сме изградили успешни партньорства, както с международни институции като Европейската инвестиционна банка, Европейския инвестиционен фонд, Европейската банка за възстановяване и развитие, Световна банка, Международна финансова корпорация, така и с българските структури, подпомагащи бизнеса – Българската банка за развитие, Фонд на фондовете“, посочи тя.
Янкова отбеляза, че Пощенска банка текущо има подписани гаранционни споразумения за над 500 млн. евро с ЕБВР, ЕИФ, МФК, като 430 от тях са за кредити за устойчиви инвестиции и дейности, а 70 млн. са специално за бизнеси, собственост на или ръководени от жени. “Тези над 500 млн. евро предстои да бъдат отпуснати като кредити от Пощенска банка в следващите 2 до три години“, каза още тя.
Анита Янкова обясни какви бизнес и инвестиции са допустими за финансиране по тези гаранционни споразумения. Това са производство на електроенергия от възобновяеми източници; енергийна ефективност на сгради – реновация на съществуващи и изграждане на нови висок енергийно ефективен клас; инвестиции в производството, свързани с подобряване на ефективността, по-ниско потребление на електричество и вода; устойчиво земеделие; събиране, разделяне, рециклиране на боклук; зелен транспорт – закупуване на електрически превозни средства и изграждане на инфраструктура от станции за зареждане; инициативи, свързани с кръговата икономика.
“Налице е един доста широк кръг от възможности, от които бизнесът може да се възползва, а нашият екип в Пощенска банка е на пълно разположение да го консултира и осигури най-подходящата форма на финансиране“, завърши тя участието си.